Jump to content
Game-Labs Forum

Marquiz

Tester
 • Content Count

  99
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

16 Good

About Marquiz

 • Rank
  Ordinary seaman
 • Birthday 03/28/1979

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Warsaw,Poland
 • Interests
  Ships - Sailing and space,sf ,marine literature. Inshore Sailor in RL.
 1. Marquiz

  damage logs

  Devs should make normal log console like in other mmo games.
 2. Marquiz

  damage logs

  Hey , i have a question. I remember from realy test of game that i can turn on console and see, damage of guns after hit. Is there any possibilty now to do this?
 3. Marquiz

  Mega Patch 10.0

  Hey Devs, good patch so far. I spend 2h yesterday sink some npc. At fights I notice that, armor, and structural are weaker before patch (or I shoot better doubt it). Its fine for me ,more i think fights will be shorter and more interesting. Secound thing is, why there is no grids cords on map? I understand this might me realistic game, but sailing without any guides is rather waste of players time. Even on realistic sailing simulators (like sailaway) u have navigation instruments ( I know its modern sail yacht simulator but this is just for example). NA is mmo for sake, and it more mmo stuff. Map cords was good, wasnt direct information, it require some skills and thinking. Please give them back. (or maybe this was patch flaw). Thrid question is how to turn on console and have information about damage done.
 4. I proposed some time ago ( i think this was early beta with open world) that we need somekind of system of sink letters. We can called " Report to Admirality". This letter would be generated automaticaliy after battle to winner in pvp battle only. In this letter would be short message (mail) information about engagement, loses done , place where battle was (no exactly - some approximation) and winner side. This might be important information about strategy on long terms on whole map. This idea is some kind of eve online killmail variation. It can have many interesting uses in game.
 5. Yep, this is good idea, but its need to be reworked for something more useful.
 6. W końcu to produkcja rodem ze wschodu, wiec czego się spodziewasz? Im to weszło w krew ;p
 7. Ships in ports should be visible to everyone in that port with proper flag. Captian could hoist false flag, but would be no honorable option. Maybe should be a options to see whats ships are in port from sea. Sailing at close distance.
 8. masz na mysli reczną kontrole nad żaglami, no w zwrotach przez sztag się przydaje. Czy wszyscy grają po stronie pomarańczowych?
 9. czyli co pozostaje topienie tych co kupują za dużo ?
 10. Tak gram ciągle aktywnie. Głównie dlatego nie ma mnie w NA. Jak coś to Kleiv (in game). System demontazu statków jest podobny do tego z Uwo. Z tym tam może użyć jedego statku jako materiału na docelowy to się nazywa (fusion) . Podoba mi się pomysł z tym craftingiem w NA, i wypadaniem crafting notes. Czyli jak zaczne grać to za crafting nie ma co się brać bo nie ma materiałów? (tz nie dochodzą nowe w portach?) to nie możliwe by tego nie przewidzieli?
 11. Czyli Holland, ok jak się zaloguje to zrobie postać. Możliwe że w niedziele bede miał czas pograć dłużej to zajrze na ts.
 12. Hej Rychu! Co do spadku po Potbs, to tak i nie. Samo zalożenie Open world i porty nie dokońca są zgodne z tym co było w Potbs. Jednak cały system zdobywania portów i ekonomii jest ciągle w trakcie tworzenia. Pierwsze podejscie do craftingu ma się pokazać lada dzień. Sama rozgrywka nie przypomina Potbs, jest bardziej symulacyjna i wiecej zależy od gracza niż od paramentrów okrętu czy dział (reczne celowanie ,brak HP i dmg pokaznego otwarcie) Dodatkowo jest wyraźnie wolniejsza niż w Potbs a o Evce to wogóle zapomnij. IMO w dużym uproszczeniu podoba mi się system pływanie na żaglach ,zwroty ,manewry itd ale nie podoba mi się system walki strzelania jako taki (brak wartości obrażeń (tylko wizualna, nie jest precyzyjna) ,reczne celowanie i strzelanie bywa nużące przy walce z npc, który nigdy się nie podaje. Dodatkowo nie masz bezwględnej wartości Hp, wiec nigdy nie wiesz czy przeciwnik już tonie czy jeszcze wypali ze 3 salwy.
 13. In Eve PvP player skill is very important. Ships stats are only tool.
×
×
 • Create New...